Автор Тема: Дали ...или не?  (Прочетена 1624 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Julygan von Emona

• Гъбар
Дали ...или не?
« -: 23 Септември 2014, 10:45:48 »
Преди време бях публикувал тук една amanita за която имах съмнение че вероятно е amanita ovoidea. Днес на път за Обзор току до самия път от с. Емона за "Иракли"открих гъбата на снимките по долу и отново задавам въпрса дали не става въпрос за  amanita ovoidea. Прибрах гъбата, но снимките не са много качествени защото са направени в Обзор със смартфон, в един кмпютърен магазин. моят фотоапарат е на поправка, намокрен още от пролетните дъждове. Гледам че по волвата има нещо светло кафяво-жълто. Да не би пък да е amanita proxsima.
« Последна редакция: 23 Септември 2014, 15:15:58 от Julygan von Emona »

• Гъбар
Re: Дали ...или не?
« Отговор #1 -: 23 Септември 2014, 10:56:39 »
Ето и още две снимки.
« Последна редакция: 23 Септември 2014, 11:11:46 от Julygan von Emona »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #2 -: 23 Септември 2014, 15:20:43 »
Да, това е яйцевидна мухоморка, Amanita ovoidea. Поздравления! Дори и волвата да се е оцветила частично, винаги може да се направи проверка с частичното покривало. При нея винаги остават парацалести остатъци от него по ръба на шапката, докато при Amanita proxima такива няма.

• Гъбар
« Отговор #3 -: 23 Септември 2014, 19:29:14 »
Благодаря PavelN. Тук накрая на Еминска планина в годините много често съм я срещал и както и друг път съм писал винаги съм я възприемал като бяла мухоморка. Обърнах и внимание едва когато узнах за "Манатарка орг" и разбира се благодарение на целево подбраната от Вас тема във форума. Жалко че фотоапарата ми е на поправка иначе особено след днешния макар и студен дъжд гъбите ще полудеят. Групата на гъбарите е много готина. Най важното поддържа се дух на добронамереност.

Facebook Comments