Автор Тема: Труфел-шоу с Теди Чокова или излет на югозапад - 16 януари 2014  (Прочетена 10212 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Призори на 16 януари 2014в мъгливо време след дъждец през нощта потеглихме с неуморимата Мони и Таня на югозапад. В Кресна ни чакаха Димитър, Теди със съпруга си и помощнички Тери, Миси и колежанката Голди. Очакваше ни изненадата, подготвена от Мони и Теди - търсене на труфели.
 2689-0     2691-1
« Последна редакция: 21 Януари 2014, 16:18:16 от Lyubovbg »

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Ето и цялата група на обяд в с.Каменица
2693-0     2695-1

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Помощничките Тери, Миси и Голди
2697-0

Започна шоуто...
2699-1
« Последна редакция: 21 Януари 2014, 16:15:50 от Lyubovbg »

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Малкото Голди показа своите умения пред камерите
2701-0
Миси позира с находката си
2703-1

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Макро фото - всички залягат
2705-0
Ето и моят резултат от залягането
2707-1
Труфелите растат на корените и трябва да се внимава да не се повреди корена за да има догодина пак там труфелче
« Последна редакция: 09 Април 2014, 10:42:21 от Lyubovbg »

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Труфелите се оказаха много интересни и разнообразни. Търсенето им е голямо удоволствие съединено с общуването на умни кучета.
Накрая Тери послуша и моята команда и изрови сравнително голям труфел - Мони и Таня чакам снимката ми с него...
За определянето ще се постараят специалистите с микроскопите, аз само качвам няколко снимки с разрези на труфели - невероятно красиви отвътре
 2709-0     2711-1
« Последна редакция: 21 Януари 2014, 15:43:44 от Lyubovbg »

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
За този труфел разбрах на място че е отровен
2717-0
а този е определен като Gautieria morchelliformis
2719-1

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
2721-0   2723-1

Теди! Мони! благодарности за изненадата.

el modo

• Гост
Супер си се справила,Теди...аз ще добавя някои други гъбета,събития и снимки...  ;)Ще започна с първата ни спирка,където редовно преслушвам мъховете под вечнозелените дъбове около село Каменица.Въпреки,че е средата на януари,гъби не липсваха....Започвам с една   нежна гъбка от Червения списък: Arrhenia spathulata.

el modo

• Гост
и една непозната до сега: Omphalina cf. hepatica..

el modo

• Гост
Върху шапката на жълъдчето от един Quercus  coccifera Hymenoscyphus fructigenus и Tricholoma atrosquamosum var. squarrulosum

el modo

• Гост
Разбира се Любашка с нейния пръв трюфел...и Cyathus olla
« Последна редакция: 21 Януари 2014, 17:53:26 от el modo »

el modo

• Гост
Местности и хабитат..Варовик и лескова гора, до друга иглолистна.Влажно дере с малка рекичка..

el modo

• Гост
Не мога да не разкажа за моята първа среща с Голди...най сладкото и любвеобвилно кученце на света..Тя е мъничка още,опитва се да подражава на каките  и много ,ама много умна:веднага се ориентира къде крия кренвиршите..С тях развалях дисциплината ,ама се надявам Теди да не се сърди много..Паленцето вървеше плътно до мен,въпреки че не ме познаваше и час по час се спираше и ме изучавааше..или чакаше някаква команда..

el modo

• Гост
Ще пускам подземните гъби една по една.Покъсно ще бъдат сложени имената.
Tuber sp.

el modo

• Гост
Gymnomyces sp.

el modo

• Гост
Теди,това,за което казваш че е отровен трюфел всъщност е Elaphomyces sp.

Неактивен Lyubovbg

• Гъбар
Другите ми гъбки от района на Каменица ето тук в албума на групата:   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201254838841892&set=oa.703230979722268&type=1&theater

Неактивен DimiturVelin

• Гъбар
И една подземна, намерена от Тери и Миси на Теодора Чокова край Quercus coccifera.
Вече определена от Борис Асьов - Balsamia vulgaris. Ще съм благодарен на микроскопаджийте, ако добавят и снимка на спори на гъбето.
Гъбката е с много силен, но не трюфелен аромат. По-скоро на някакъв парфюм.
Относно "ядливоста" й италианците дават: "Se mangiato provoca nausea, vomito e diarrea."

2753-0

2755-1

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
Направихте ми голямо удоволствие с вашите разкази. Браво!

el modo

• Гост
Микроскопии на подземни,но там няма на балсамия  https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.705876369457729&type=1

Неактивен Valyo

• Гъбар
    • Гъбарите
Всичко беше много интересно - и за трюфелите, и за Balsamia vulgaris и за кучето-рентген Голди. Благодаря и поклон!

Facebook Comments