Автор Тема: За рода Coprinus  (Прочетена 995 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен HristoRalev

• Гъбар
За рода Coprinus
« -: 16 Февруари 2013, 18:57:45 »
Това е първият ми опит да отворя тема, та ако сбъркам нещо, ще извинявате. Качвам снимката, за да се поупражнявам.
« Последна редакция: 09 Април 2013, 20:08:05 от HristoRalev »

Неактивен HristoRalev

• Гъбар
Re: За рода Coprinus
« Отговор #1 -: 16 Февруари 2013, 19:16:13 »
Ето, че съм сбъркал, качил съм снимката два пъти. Та, гъбките са от 10.11.2012, на пътека, покрита с букова шума, но цяла пролет по нея минаваха коне. Като прехвърлях родовете Psathyrella и Coprinus, разбрах, че от последния практически нищо не е останало. Останали са в него само C. comatus и два-три близки нему вида. Всичко друго е прехвърлено в някакви нови родове Coprinellus, Coprinopsis, Parasola. Въпросът ми е: това официално прието ли от миколозите по света?

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
Re: За рода Coprinus
« Отговор #2 -: 16 Февруари 2013, 19:59:50 »
Христо привет!

По отношение на писането на постинги, на всички твои постинги горе вдясно трябва да се вижда "Редактирай". Оттам можеш да променяш текста и снимките.

За снимката, на мен ми се струва, че това е по-скоро някакъв Panaeolus, затруднявам се кажа по-точно.

За самите копринуси, в миналото това беше един огромен род. В последно време изследвания на ДНК доказаха, че родът не е еднороден и трябва да бъде разделен на няколко нови рода, които споменаваш.

Копринусите са трудни, да не кажа кошмарни, дори само защото са ужасно много. Има обаче един много хубав сайт за тях, на Kees Ulje, който се е бил специализирал в тях. Сайтът е много добър, препоръчвам ви да му хвърлите по едно око и да го имате предвид, когато попаднете на копринус.
http://www.grzyby.pl/coprinus-site-Kees-Uljee/cindex.htm

Facebook Comments