Автор Тема: Какви са тези гъби?  (Прочетена 5543 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Дари

• Гъбар
  • Начинаещ и много запален гъбар
Какви са тези гъби?
« -: 17 Ноември 2013, 18:25:51 »
Здравейте на всички! От скоро се регистрирахме във форума и до сега все не се престрашавахме да пишем. Първо искам да кажа, че сме абсолютни лаици, но пък сме доста запалени по "гъбните" излети. Моля да ни извините ако правим грешки при писането във форума и ще бъдем благодарни да ни давате съвети от всякакъв характер, обещаваме, че ще се учим. Събираме гъби от около 4-5 години, но до сега събирахме само гъби, които познаваме и сме сигурни, че са ядливи. Преди около две седмици, бяхме събрали едни манатарки, които лятото събирахме и ядохме от тях, но сега не знам защо нещо ни достраша и  малко случайно докато търсехме някаква информация за тях, попаднахме на Борис Асьов. Изпратихме снимки и той ни каза, че това е Boletus pulchrotinctus и е много рядко срещана. Ето и снимки2587-0 2589-1 . Това беше само за предистория. Сега по темата.
Вчера бяхме на поредния гъбен излет, но за съжаление не бяхме подготвени с фото и за това снимките на гъбите, които ще публикувам по-долу са направени не на място, а в къщи. Всички от тях са брани в една и съща гора, а именно смесена гора от габър и дъб, а наоколо има и бор или нещо иглолистно (не мога да го определя точно). Намира се близо до морето и е на около 50м надморска височина. Всички екземпляри ги намерихме в покрайнините на гората. Снимките сме ги номерирали, като всички снимки на един вид гъба са с един и същи номер. Ето и снимките
« Последна редакция: 17 Ноември 2013, 18:28:52 от Дари »

Неактивен Дари

• Гъбар
Re: Какви са тези гъби?
« Отговор #1 -: 17 Ноември 2013, 18:34:40 »
Това са първите

Неактивен Дари

• Гъбар
« Отговор #2 -: 17 Ноември 2013, 18:36:12 »
Ето следващите

Неактивен Дари

• Гъбар
« Отговор #3 -: 17 Ноември 2013, 18:37:55 »
и още

Неактивен Дари

• Гъбар
« Отговор #4 -: 17 Ноември 2013, 18:39:18 »
а това пантерка ли е или сме далеч от истината?

Неактивен Дари

• Гъбар
« Отговор #5 -: 17 Ноември 2013, 18:41:24 »
Имаме и още много, но спираме до тук с тази

« Отговор #6 -: 18 Ноември 2013, 17:53:16 »
За " пантерката" си мисля че е бисерка - Amanita rubescens. Сигурен белег е порозовяването на пънчето след наряняване.

« Отговор #7 -: 18 Ноември 2013, 17:57:10 »
За sta43557 - може би сливовка някоя- Entoloma

Неактивен Едуард

• Гъбар
« Отговор #8 -: 02 Декември 2013, 20:44:57 »
Здравейте! Не съм гъбар, познавам само десетина вида гъби. Тези открих скоро в парка край Бургас и се питам какви са.
Качвам снимки на първата, която побързах да разчленя и изчистя и затова е набучкана с клечки за зъби, за да се добие идея за първоначалния и вид.
Открих я край един жив плет в райграса. Единична туфа.

Неактивен Едуард

• Гъбар
« Отговор #9 -: 02 Декември 2013, 20:51:02 »
За първи път виждам тази гъба и затова не ме интересува дали е ядлива. Просто искам да я познавам. Мирише си на гъба - нищо специално. Малко по-жилава от печурката ... примерно като кладницата ...
Ето още една снимка.

А ето и още една снимка на други две.

Неактивен Едуард

• Гъбар
« Отговор #10 -: 02 Декември 2013, 20:54:39 »
Тях ги намерих под един оксен - виолетовата гугла на открито близо до корена, а кафявата в един храсталак наблизо.

Неактивен Едуард

• Гъбар
« Отговор #11 -: 02 Декември 2013, 20:56:53 »
И още малко снимки ...

Неактивен Едуард

• Гъбар
« Отговор #12 -: 02 Декември 2013, 21:02:31 »
И последни снимки ... компенсирам лошото качество с количество :)
Кафявата гъба много прилича на печурка, но няма пръстенче.
Виолетовата мисля че съм я виждал в огромни количества преди години на Рила, но тогава никой не беше сигурен каква е. Мислеха, че ставала и за консумация, но не била вкусна или трябвало да се изхвърли водата за да се обезопаси ... нищо конкретно.
Не очаквах да я срещна край морето, но ето че и тук вирее ... Така че ако някой познава тези красавици, моля ... !

Неактивен Едуард

• Гъбар
« Отговор #13 -: 03 Декември 2013, 22:56:58 »
Вече имах възможност да ги огледам и опитам по-подробно. И двете се обелват лесно. Виолетовата е с ронливо пръхкаво месо като суха извара. На вкус е като трици, а послевкуса е като че съм пил от онези напитки, дето са тъпкани с химия .... гадна работа.
Кафявата си е като печурка, но при сдъвкване отделя осезаем кайсиев аромат ... едва се сдържах да не я хапна  ;D Все си мисля, че е някакъв вид печурка, но липсата на пръстенче и по-тъмния цвят ме разколебават.
Днес направих още няколко снимки на разни гъбета по парка, но да не прекалявам с експонатите от гъбените си фото-сафарита  ;)
Очаквам коментарите ви и ако има нужда - насочващите ви въпроси.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #14 -: 07 Декември 2013, 00:06:16 »
Дари и Едуард, здравейте! Ето какво мисля за гъбите, за съжаление мога да помогна само за някои от тях.

Номер 1 на Дари - Hygrophorus russula - меднянка.

Номер 2 на Дари - Вид Cortinarius (познава се по това, че има пръстен като паяжина).

Номер 3 на Дари - Entoloma sinuatum - отровна сливовка.

Номер 4 на Дари - Съгласен за Amanita rubescens - бисерка.

Номер 5 на Дари - Вид Boletus.

Номер 1 на Eдуард -  Lyophyllum, ако не посинява или потъмнява след нараняване вероятно е Lyophyllum decastes или близък вид.

Останалите гъби на Едуард - има печурка (Agaricus) и различни гълъбки (Russula), но не мога да кажа какви видове.

Facebook Comments