Автор Тема: Гъба растяща на трупи от Кавак  (Прочетена 1818 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Чича Ради

• Гъбар
Гъба растяща на трупи от Кавак
« -: 11 Октомври 2013, 15:05:13 »
Здравейте !

Признавам си - не съм опитен гъбар , гъбарството ми е хоби от дете , та за това реших да се допитам до вас.
Та така , от близо месец наблюдавам развитието на един непознат за мен и баща ми (стар гъбар , но и той любител , като мен) вид гъба , която започна да расте на трупите на отрязан за материал миналата есен Кавак (Бяла топола). От начало тук-там изкачаха гъби , но откакто миналата седмица заваля малко дъжд - почнаха да растат , като "гъби след дъжд". :) Твърда гъба и доста издръжлива ! От долу има леко лилави ламели , отгоре е бяла на петна (люспи) - до средна големина , след което петната  леко покафеняват. Пънчето е овално ,  твърдо и плътно - бяло. Няма мирис , а на вкус - не съм я опитвал , макар че изглежда доста апетитна ! ;D  Баща ми има съмнения че може да е некултивирана Кралска печурка , но не е сигурен - чувал е че имало такава ядлива гъба , но не е виждал на живо. Ходих при още няколко стари гъбари , но и те не са виждали подобна гъба. Единия предположи , че може да е вид Кладница , но и той не е сигурен , а както се казва : "Ако не си сигурен в една гъба , макар и най-хубавата и вкусна да е - не я пипай !!!"
 Ще съм ви много-благодарен за компетентен и изчерпателен отговор !
 Снимките са от вчера - 10. Окт. 2013г. , в гр. Кюстендил , а това е линк към албум с повече снимки :

http://acceptoman.snimka.bg/photos-from-gsm/g-bi.780353.31740564

Поздрави !
« Последна редакция: 11 Октомври 2013, 15:17:59 от Чича Ради »

Неактивен DimiturVelin

• Гъбар
Re: Гъба растяща на трупи от Кавак
« Отговор #1 -: 14 Октомври 2013, 06:34:09 »
Проверете за Pholiota populnea

Неактивен Чича Ради

• Гъбар
Re: Гъба растяща на трупи от Кавак
« Отговор #2 -: 15 Октомври 2013, 21:54:39 »
Благодаря за бързия отговор !

Според описанието е точно тази гъба - Pholiota populnea.

Благодя още веднъж !

Facebook Comments