Автор Тема: Пролетни срещи с род Verpa - 2013 г.  (Прочетена 1456 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен PlamenutBG

• Гъбар
Пролетни срещи с род Verpa - 2013 г.
« -: 19 Май 2013, 15:31:09 »
Дискусиите в група "Г § Г" за род Morchella инициирани от Димитър Велин, породиха в много от нас желание да срещнем на живо представители на този род.
Малко в страни остана близкият род Verpa (Изключение са някой публикации на Павел Неделев), който е не по-малко вълнуващ и загадъчен за любителя.

По-долу ще публикувам кратък отчет на намерени хабитати  на Verpa conica и Verpa bohemica през периода април 2013 - май 2013.

Verpa bohemica в Южен парк (гр.София), 11 април 2013.

В Югоизточния край на парка, под гъсти храстови групи от глог открих над 50-60 плодни тела в различен стадии на развитие.

605-0

Бележка:
На близко разстояние от тях открих и първите за мен представители на род Morchella (conica/elata), за които ще пиша, когато се почувствам по-подготвен по темата.

Verpa bohemica, до планински поток на Люлин планина, 13 април 2013.

Един от честите ми маршрути за разходка е планинска пътека на Люлин планина, започваща от ул. Ехо в кв. Горна баня ( гр.София). Улицата постепенно преминава в широк черен път, а в последствие в тясна пътека, лъкатушеща покрай реката.
На един малък приток на тази река, на склона и борда на реката, под стара върба, бяха порастнали множество плодни тела на V. bohemica.
Интересното за мен бе, че тези тела имаха напълно оформени големи гугли и изключително къси пънчета. В последствие научих от други членове на групата, че това е естествено развитие на плода за този род.

607-1

Verpa bohemica и Verpa conica в Южен парк (гр.София), 18 април 2013.

В една от честите ми след-работни пролетни разходки в Южния парк на гр. София, се натъкнах на голям брой вече остарели плодни тела на V. bohemica, както и на малък бройплодни тела на V. conica. Хабитатът е подобен, като отбелязвам за себе си предпочитанията на V. conica към по-тъмни и по-влажни места, в непосредствена близост до вода. Разположението е отново в храстови масиви между блатата и хълмистите склонове, водещи към Входа на парка от кв. Лозенец.

609-2

Verpa bohemica, под група дървета на Люлин планина, 20 април 2013.

В този топъл съботен ден, базирайки са на информация от Павел Неделев за находище от Morchella elata в компактни групи от Populus tremula, се насочих към място, което помня с огромния си брой млади трепетлики. Намира се на границата между поляните и гората под местност/вилна зона Люлин (да не се бърка със село Люлин от към гр. Перник), Люлин планина.
Нямах късмет да открия представители на Morchella, но отново попаднах на групи тела на Verpa bohemica. Явно родът Verpa не е чак толкова рядък, в крайна сметка!

611-3

N.B. Поради ограничения брой прикачени документи, продължавам този отчет под формата на коментари на темата.
« Последна редакция: 21 Май 2013, 14:45:14 от PlamenutBG »

Неактивен PlamenutBG

• Гъбар
Re: Пролетни срещи с род Verpa - 2013 г.
« Отговор #1 -: 19 Май 2013, 15:44:51 »

Продължавам с отчета ми тук.

Verpa bohemica и Verpa conica на Витоша, по пътеката между с. Владая и м. Златни мостове, 2 май 2013.

Покрай реката, на няколко места между дърветата открих плодни тела на V. bohemica и V. conica.
Обяснявам си наличието им на тази дата с по-голямата надморска височина на хабитата.

613-0

До нови срещи с род Verpa, приятели!

Пламен, 19 май 2013

el modo

• Гост
« Отговор #2 -: 19 Май 2013, 19:37:24 »
Страхотно,много добре,Пламка.Единственото,което ми липсва е снимка на напречен разрез,но винаги може да я добавиш.Още веднъж,много добър отчет! ;)

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #3 -: 19 Май 2013, 20:54:15 »
Наистина, много добре подготвен отчет, браво на Plamenut. :)

Неактивен Valyo

• Гъбар
    • Гъбарите
« Отговор #4 -: 21 Май 2013, 13:26:48 »
Браво, Plamen! Нищо не казваш за вкусовите качества на тази гъба: конумирахте ли някои от многобройните находки и как ги приготвихте?

Неактивен PlamenutBG

• Гъбар
« Отговор #5 -: 21 Май 2013, 14:32:53 »
Благодаря ви за "четките", приятели  :)

Постарах се, колкото можах със снимките, все пак има ограничения откъм броя им, а и за мен е по-важно да се види хабитата на тези гъби.

Вальо,
За мен (и за близките ми) тази гъба има не особено приятен мирис, а и на вкус не можах да я оценя. Насилих се, както винаги да я опитам (аз съм семейния cobaye). Щом я изкупуват обаче и Теди Чокова я предава с касетките, сигурно си има своите фенове.

Неактивен PlamenutBG

• Гъбар
« Отговор #6 -: 21 Май 2013, 14:42:10 »
Разрези на Verpa bohemica и Verpa conica:

615-0

В ляво: V.bohemica, в дясно: V. conica

Facebook Comments