Ще подкрепя темата на Христо. Сега сигурно сме към края на сезона на смръчкули на много места в България освен по високите планини. Всеки може да се направи обобщения и анализи на случилото се.
6 април - Балша
Напълно развити Verpa bohemica под храсталаци от глог. Около 650 м.н.в. На същото място съм намирал и по-рано (3 април). Други смръчкули до този момент не бях срещал. Отделно от това, не знаех местните им местообитания.
13 април - Балша
Млади M. conica/elata под трепетлики (Populus tremula) в насаждение на места смесено и с лешник, бреза и борове на височина около 950 м.н.в.

Сигурно е важно да отбележа, че на 14 април валя за последно дъжд в района (до началото на месец май).
20 април - Балша
На същото място продължиха да плододават смръчкулите от групата M. conica/elata.
26 април - София град
В Ловен парк (600 м.н.в.) - много застаряващи M. semilibera покрай велоалеята близо до изхода към ул. Люба Величкова. През тази част от парка минава Драгалевска река - на места е блатиста и с гъста растителност. Дърветата са разнообразни: дъб, черна топола, бряст, ясен.
В Южен парк (600 м.н.в.) - смръчкули от групата M. conica/elata под овощно дърво, близо до стара хибридна топола.

1 май - Балша
На същото място продължиха да плододават смръчкулите от групата M. conica/elata. Повечето се бяха изсушили върху земята.
На 3 май валя дъжд над София и региона.
4 май - Царичина
В друга трепетликова гора на височина 980 м.н.в няколко напълно развити и засъхващи смръчкули M. conica/elata. На предишното място над с. Балша намерих няколко смръчкули, които очевидно се бяха намокрили от дъжда след периода на засушаването. Бяха се размекнали и започнали да миришат неприятно.
