Автор Тема: Смръчкули и верпи - 2013  (Прочетена 3007 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен HristoRalev

• Гъбар
Смръчкули и верпи - 2013
« -: 15 Април 2013, 23:06:39 »
Напоследък се появиха доста съобщения за смръчкули и верпи от различни краища. На Morchella steppicola заслужено бе посветена отделна тема. Но мисля, че трябва да систематизираме и находките на по-тривиалните смръчкули и верпи. Започвам аз, дано се включат и други колеги. Защото поместеното в "Гъбите и гъбарите" се губи и не се помни кой, кога, къде и какво е намерил.
Това е втората половина от написаното. Първата, отнасяща се до с. Хвойна, се загуби, защото ми даде грешка. Добре, че запазих втората. Другото ще го пиша наново утре.
11.04.2013. Първо обхождане на находищата около с. Косово, общ Асеновград. 950-1050м н.в. Верпи не се намериха, първи Morchella elata/conica на същото място, където миналата година на 02 май снимах и поместихме снимки в сайта manatarka.org. Трепетликова горичка, под дебела трепетлика.499-0
14.04. 2013. Второ обхождане на находищата. Верпите са тръгнали. Едри, сочни екземпляри с къси пънчета.501-1
« Последна редакция: 30 Юни 2013, 19:22:55 от PavelN »

Неактивен HristoRalev

• Гъбар
Re: Смръчкули и верпи
« Отговор #1 -: 17 Април 2013, 20:38:05 »
Бях започнал със съобщение за първия обход за търсене на смръчкули и верпи, което обаче се загуби при публикуването. Повтарям го.

10.04.2013. Околностите на с. Хвойна, общ. Чепеларе.  750-800м н.в. Шубраци по синорите между терасирани ливади или по-скоро изоставени ниви. Сравнително дребни и вече поостарели Verpa bohemica.
507-0

Първи екземпляри на Morchella elata/conica.

509-1

Неактивен HristoRalev

• Гъбар
« Отговор #2 -: 28 Април 2013, 22:38:32 »
Малък отчет за търсенето на смръчкули на 24 април.

Покрай реката между селата Орехово и Малево. Първа находка - невзрачни хибридни в калта на място, което очевидно е заливано.
565-0
Малко по-нататък - единична M. conica/elata. Показана на сборната снимка.

Прехвърляне на десния бряг на р. Чая между Хвойна и Нареченски бани. Запуснати ливади със стари овощни дървета по края. Под стара череша - още две хибридни, показани на сборната снимка.
На пътека по сухо дере, под голям орех -  около 25 бр. смръчкули, на снимката вляво. Мнението на познавачите от групата е, че са от групата на Morchella esculenta.
567-1
Вдясно е показан пререз на една Verpa bohemica от предишния ден.
« Последна редакция: 28 Април 2013, 22:41:53 от HristoRalev »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #3 -: 07 Май 2013, 14:16:18 »
Ще подкрепя темата на Христо. Сега сигурно сме към края на сезона на смръчкули на много места в България освен по високите планини. Всеки може да се направи обобщения и анализи на случилото се.

6 април - Балша
Напълно развити Verpa bohemica под храсталаци от глог. Около 650 м.н.в. На същото място съм намирал и по-рано (3 април). Други смръчкули до този момент не бях срещал. Отделно от това, не знаех местните им местообитания.

13 април - Балша
Млади M. conica/elata под трепетлики (Populus tremula) в насаждение на места смесено и с лешник, бреза и борове на височина около 950 м.н.в.
587-0

Сигурно е важно да отбележа, че на 14 април валя за последно дъжд в района (до началото на месец май).

20 април - Балша
На същото място продължиха да плододават смръчкулите от групата M. conica/elata.

26 април - София град
В Ловен парк (600 м.н.в.) - много застаряващи M. semilibera покрай велоалеята близо до изхода към ул. Люба Величкова. През тази част от парка минава Драгалевска река - на места е блатиста и с гъста растителност. Дърветата са разнообразни: дъб, черна топола, бряст, ясен.
В Южен парк (600 м.н.в.) - смръчкули от групата M. conica/elata под овощно дърво, близо до стара хибридна топола.
589-1

1 май - Балша
На същото място продължиха да плододават смръчкулите от групата M. conica/elata. Повечето се бяха изсушили върху земята.

На 3 май валя дъжд над София и региона.

4 май - Царичина
В друга трепетликова гора на височина 980 м.н.в няколко напълно развити и засъхващи смръчкули M. conica/elata. На предишното място над с. Балша намерих няколко смръчкули, които очевидно се бяха намокрили от дъжда след периода на засушаването. Бяха се размекнали и започнали да миришат неприятно.
591-2
« Последна редакция: 08 Май 2013, 16:31:19 от PavelN »

Неактивен HristoRalev

• Гъбар
« Отговор #4 -: 07 Май 2013, 17:59:24 »
Бях си поставил за цел да видя как от едрите, сочни, с късо пънче екземпляри на Верпа бохемика стават тези издължени, с невзрачна шапчица гъби. Направих снимки на един и същ екземпляр през 6 и 8 дни. Ето резултата.

16 април
593-0

22 април
595-1

30 април
597-2

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
« Отговор #5 -: 07 Май 2013, 20:04:41 »
Христо, поздравления за идеята да направиш тези снимки ! Не съм виждал досега подобна илюстрация за верпите.

el modo

• Гост
Re: Смръчкули и верпи - 2013
« Отговор #6 -: 01 Юли 2013, 12:57:43 »
Суперски!И аз така ,ходих на Плана планина два дена подред,за да снимам растежа на две пантерки,и на четвъртия ден какво да видя:ритнати с крак..Голямо разочарование..За да се реализира такава идея,мястото трябва да е много скрито,и пак не е гаранция...за съжаление.

Facebook Comments