Автор Тема: В района на с.Калугерово (Пазарджик)  (Прочетена 1226 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
На 14 април 2013 се разходихме в района между селата Калугерово и Лесичово (Пазарджишка област). Покрай другите гъби (които ще бъдет отразени в отчета) на една ливада попаднахме на тези екземпляри. Може ли някой да помогне с идентификацията, поне до род ?

Гъбите на задния план, които гледани отгоре нямат разлика с въпросните, са с гъсти пластинки.
« Последна редакция: 15 Април 2013, 19:23:09 от aleksandar »

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
Re: В района на с.Калугерово (Пазарджик)
« Отговор #1 -: 07 Юни 2013, 15:43:14 »
Алекс привет!
Гъбата ми е непозната, не си спомням да съм виждал нещо подобно. Във всеки случай, прави ми впечатление, че на снимките добре се виждат вилужно (дихотомично) разклонени ламели. В познатите ми родове това е характерно за Hygrophoropsis. Там кашата е доста голяма, общо-взето няма добри ключове, но в рода има и ливадни видове, които не растат върху дървесина като повечето негови представители. Точно ливадните видове се характеризират с белезникава окраска. Ламелите са много нарядко, такъв вид хигрофоропсис досега не съм виждал и не ми е познат и от книгите. Ако си се сетил да запазиш материал, е възможно да го погледна и евентуално да потвърдим поне до род.

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
« Отговор #2 -: 07 Юни 2013, 20:30:07 »
За съжаление, не събрах материал от тази гъба. Видя ми се интересна и се надявах, че само от снимките някой ще я познае. Жалко за пропуснатия шанс !

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #3 -: 08 Юни 2013, 09:12:42 »
Здраве да е. Някое следващо намиране...

Facebook Comments