Автор Тема: Около с. Балша - 2013  (Прочетена 19323 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
Около с. Балша - 2013
« -: 06 Април 2013, 21:48:26 »
6 април 2013

Намерени гъби
Urnula sp. (вероятно craterium)
Verpa bohemica (Ptychoverpa bohemica)
Clitocybe radicellata (C. pruinosa)
Pseudoplectania nigrella
Strobilurus sp.
Calvatia utriformis (остатъци от миналия сезон)
Tubaria sp.

Покрай подготовката за тежки изпити и други задължения имах възможността да направя една разходка сред природата. Предната вечер измислих един бърз маршрут с Google Еarth по добре познатите ми пътеки, заредих батериите и подготвих раницата.

На път погледнах ябълките в село Доброславци, чиито цъфтеж е индикатор на Димитър Велин за смръчкули.
377-0
Още има доста за чакане... Независимо от това, останах с надеждата, че има други гъби в гората над Балша за намиране.

В сянката на борове, върху влажна почва, често сред мъх - Pseudoplectania nigrella. Различава се лесно от други подобни видове по отсъствието на пънче. Намерих групички на няколко места, с диаметър на плодните тела от 0.5 до 2 сm.
379-1381-2
« Последна редакция: 02 Юни 2013, 00:07:29 от PavelN »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
Re: Около с. Балша, 6 април 2013
« Отговор #1 -: 06 Април 2013, 22:00:16 »
Следва една малка, кафява и на нищо не приличаща гъбка. Това е Clitocybe radicellata. Расте от края на зимата до началото на пролетта, една от малкото гуглести гъби растящи по това време. Расте под борове, в случая черен бор, Pinus nigra. Има вдлъбнатина в центъра и леко заскрежен вид на шапката, низбягващи ламели и едни много типични бели мицелни нишки в основата на пънчето.
383-0385-1

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #2 -: 06 Април 2013, 22:18:12 »
В боровите гори, които около Балша са предимно резултат от изкуствено залесяване, имаше и тук таме по някоя шишаркова паричка (Strobilurus sp.) При тях не мога да кажа вид без да съм микроскопирал. На една поляна намерих десетина стари плодни тела на полска пърхутка, от миналия сезон вероятно. Забелязал съм, че тези пърхутки се появяват на едно и също място сравнително редовно. Освен това се намираха и инцидентни тубарии, галерини и други неопределяеми за мен в този момент.

Върнах се към стартовия си пункт (манастира Св. Теодор Стратилат) и тръгнах надолу покрай една от рекичките. Покрай рекичката има гъст шубрак от всякакави тръни и е убийство да се навлезе. Вървейки по пътеката покрай шубрака търсих една гъба, която се е появявала всяка година по това време без пропуск. Това е набръчкания напръстник или Verpa bohemica. Има един храст глог, който много го обичат, по нейзнайни за мен причини. И тази година имаше няколко плодни тела разпръснати точно около този глог.
387-0389-1391-2

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #3 -: 06 Април 2013, 22:31:56 »
Накрая, забелязах нещо много черно върху земята встрани от верпите. Някаква изцяло черна купичка. Веднага се сетих за Urnula craterium, един аскомицет, за който бях чувал, че се намира от търсачи на смръчкули, защото плододават по едно и също време. Наричат го Devil's urn или урната на дявола.  ???

Обиколих храста и за щастие намерих още едно, още по-младо плодно тяло, което оставих да си разпръсква спорите. Развитото е взето за науката. Тук ще отбележа, че Urnula craterium и Verpa bohemica са видове от Червената книга.
393-0395-1397-2

Неактивен Palazov

• Гъбар
« Отговор #4 -: 07 Април 2013, 09:31:35 »
Хубав излет си направил и най-важното си разведрил главата в единствения слънчев ден от доста време, който аз успях да пропусна. :(
Тук непрекъснато вали.
Забелязъл съм, че по това време е много оскъдно на гъби, явно някакъв междинен период м/у зимните и пролетните. В боровите гори се намират основно от групата на Strobilurus sp.-Baeospora и Clitocybe radicellata, а в широколистните /дъб и габер/ е пълно мъртвило, но ще тръгнат полипорусите по сухите клони.
По храсталаците не съм се много навирал и мислех да го направя по поречието на Струма, но калпаво време.
За старите пърхотки, миналата година тук наизлязоха доста от склеродермите и основно S.bovista от които все още се намират стари плодни тела.
За Tubaria sp. най-вероятно да е hiemalis, имаше ги масово края на януари- началото на февруари. Имам няколко излизания по това време и ще пусна един репортаж, но трябва да прехвърля нещата от лаптопа.
Поздрави и успех на изпитите!

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
« Отговор #5 -: 07 Април 2013, 15:34:35 »
Цитат
В сянката на борове, върху влажна почва, често сред мъх - Pseudoplectania nigrella. Различава се лесно от други подобни видове по отсъствието на пънче. Намерих групички на няколко места, с диаметър на плодните тела от 0.5 до 2 сm.

Много се радвам, че си намерил време да се поразходиш и да намериш интересни гъби ! Ако знаех, че можеш да отделиш един ден, щях да ти предложа да дойдеш с нас до Рупите - имаше място в колата. Но ще остане за следващия път.

Пускам горния цитат, за да отбележа, че на снимките много трудно може да се получи представа за формата на сниманите гъби. Ако можеш от оригинала на втората снимка (по-едрия план) да изрежеш един правоъгълник само с гъбите и да им дадеш леко допълнително осветяване, ще бъде много по-ясно.  Позволявам си да пусна тук един вариант на снимката, която би изглеждала по-добре, ако е направена от оригинала.
« Последна редакция: 13 Април 2013, 09:42:32 от aleksandar »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #6 -: 13 Април 2013, 00:17:13 »
Николай - Чакам с нетърпение и твоите репортажи. За мен иглолистните гори, и то специално младите разредени групи от дървета, с богатство от мъх и ниска растителност служат нещо като спасение, когато няма нищо в другите гори. Освен това, те дават и добро разнообразие през есента. Вероятно неусетно се пропускат бая видове в дъбовите и букови гъри обаче, защото обикновено през есента и зимата там има дебел слой от разноцветна шума.

Сашо - За съжаление няма смисъл да се увеличи, защото качеството на снимката не е по-добро. Идеята ми беше да покажа колко са ситни, като включа повече от растителността като фон.

el modo

• Гост
« Отговор #7 -: 30 Април 2013, 14:54:05 »
Павка,ако знаеш от колко време търся тази Urnula ....Имаш ли снимка на Урнулата отдолу?
« Последна редакция: 19 Май 2013, 20:21:39 от el modo »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #8 -: 01 Май 2013, 16:18:39 »
Ето на тази снимка се вижда откъснатата гъба и до нея пънчето в земята (стрелката). За съжаление не излезе цялата, понеже е здраво закрепена за нещо отдолу. Другото плодно тяло не е откъснато.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
Re: Около с. Балша
« Отговор #9 -: 02 Май 2013, 00:02:44 »
13 април - 4 май 2013

Периодът на плододаване на смръчкули от групата на Morchella elata под трепетлики. Последният дъжд беше паднал около средата на април. Поради продължителното сухо време и високи температури (25-30C) много от последните гъби се бяха изсушили върху земята.
« Последна редакция: 02 Юни 2013, 00:08:21 от PavelN »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
Re: Около с. Балша - 2013
« Отговор #10 -: 02 Юни 2013, 00:20:43 »
11 май 2013

Agrocybe sp. (вероятно pediades)

Сушата продължава,  >:( обаче са цъфнали първите орхидеи - Orchis morio. Един поен дрозд наднича съмнително.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #11 -: 02 Юни 2013, 00:27:52 »
18 май 2013

Няма никакви гъби за съжаление. Вместо тях, пускам две от намерените орхидеи, те са точно в разгара си.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #12 -: 02 Юни 2013, 00:42:50 »
1 юни 2013

Boletus reticulatus
Leccinum duriusculum
Leccinum albostipitatum
Laccaria laccata
Amanita rubescens
Amanita lividopallescens
Agaricus urinascens
Polyporus arcularius
Auricularia auricula-judae
Astraeus hygrometricus
Russula sp. (различни видове)
Намерена беше и едно старо плодно тяло на подземна гъба пълно със спори, предстои да се изясни какъв вид е.

След седмица от дъждове над София, положението в планината над Балша беше обещаващо.

el modo

• Гост
« Отговор #13 -: 08 Юни 2013, 23:51:59 »
Павка,сигурен ли си за името на втората орхидея..аз до сега мислех ,че е Orchis simia,..

el modo

• Гост
« Отговор #14 -: 08 Юни 2013, 23:54:56 »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #15 -: 09 Юни 2013, 23:13:14 »
И моята и твоята ги виждам като Orchis purpurea. Виж, фигурата на цветчетата и на двете е човекоподобна.
« Последна редакция: 09 Юни 2013, 23:16:30 от PavelN »

el modo

• Гост
« Отговор #16 -: 10 Юни 2013, 08:30:21 »
Да,абсолютно си прав...Грешно ми е била казана..Благодаря  :-[

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #17 -: 14 Юни 2013, 22:51:36 »
Павка,сигурен ли си за името на втората орхидея..аз до сега мислех ,че е Orchis simia,..

Мони, това наистина е Orchis purpurea. Orchis simia е с много по-тесни дялове на устната (долното околоцветно листче). Аз пък ти пожелавам да видиш и Orchis militaris, който също има прилика с тези два вида, но е много по-рядък от тях. И разбира се пожелавам тези срещи да се по време на гъбни екскурзии с богат урожай.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #18 -: 16 Юни 2013, 00:04:40 »
14 юни 2013
Pleurotus eryngii
Suillus granulatus
Suillus luteus
Panaeolus sphinctrinus
Rhizopogon luteolus вероятно
Lactarius subumbonatus
Lactarius quietus
Leccinum crocipodium
Leccinum duriusculum
Boletus aereus
Boletus reticulatus
Boletus impolitus
Amanita rubescens
Amanita lividopallescens
Amanita vaginata
Amanita pantherina
Amanita eliae
Cantharellus cibarius
Russula vesca
Russula cyanoxantha
Russula nigricans
Pluteus cervinus
Laccaria laccata
Polyporus arcularius
Pycnoporus cinnabarinus
Hygrocybe acutoconica
Hygrocybe psittacina
Marasmius oreades
Marasmius androsaceus
Stropharia sp. melanosperma?
Coprinus niveus
Agaricus bitorquis
Cortinarius trivialis
Agrocybe praecox
Xerocomus sp.1
Xerocomus sp.2

Изпращам и снимки на две от съкровищата ми. Hygrocybe psittacina и Amanita eliae.
« Последна редакция: 16 Юни 2013, 12:41:05 от PavelN »

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #19 -: 16 Юни 2013, 00:32:46 »
Сезонът като че ли се опитва да потръгва, да не му е уроки. Браво Павка!

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
« Отговор #20 -: 16 Юни 2013, 08:35:01 »
Списъкът на находките е впечатляващ ! Хигроцибето е много красиво. Рядко ли е ? Надявам се да видя още снимки от този излет.

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #21 -: 16 Юни 2013, 09:11:17 »
Списъкът на находките е впечатляващ ! Хигроцибето е много красиво. Рядко ли е ? Надявам се да видя още снимки от този излет.

Това хигроцибе у нас е рядко, Алекс. В северните страни е един от най-честите видове, защото там имат много подходящи местообитания за него, докато при нас няма.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #22 -: 16 Юни 2013, 12:49:56 »
Снимки на по-интересните видове. Добавих нова тема с двата ксерокомуса за определяне.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #23 -: 16 Юни 2013, 12:51:01 »
.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #24 -: 16 Юни 2013, 12:52:27 »
Между другото, снимам с два фотоапарата, но новия още не съм го разучил и за това цветовете са малко по-странни.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #25 -: 16 Юни 2013, 12:54:28 »
Намерих много плодни тела на тази Stropharia на една поляна. Поради много светлия цвят, да не е Stropharia melasperma?

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #26 -: 16 Юни 2013, 19:31:23 »
Намерих много плодни тела на тази Stropharia на една поляна. Поради много светлия цвят, да не е Stropharia melasperma?

Павка, този непрекъснато допълван отчет е страхотен! И аз съм на мнение, че тази строфария е там някъде. Доколкото си спомням, белите строфарии са няколко, но една сравнително лесна микроскопия ще реши въпроса. Ще погледна по-късно белезите и ще пиша пак.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #27 -: 21 Юни 2013, 21:45:42 »
21 юни 2013
Една седмица с високи температури и без дъжд и гората вече на повечето места е суха. Още не е трудно да се намират различни видове гъби, но така желаните манатарки и пачи крак са сравнително редки.

Boletus aereus
Boletus reticulatus
Boletus luridus (под брези и под габър)
Leccinum carpini
Leccinum albostipitatum
Cantharellus cibarius
Cantharellus cinereus
Xerocomus subtomentosus
Xerocomus sp.1
Xerocomus sp.2
Xerocomus sp.3
Hygrophorus nemoreus
Russula cyanoxantha
Russula virescens
Russula foetens
Suillus granulatus
Suillus luteus
Phallus impudicus
Lactarius deliciosus
Lactarius subumbonatus
Lactarius azonites
Lactarius omphaliformis
Paxillus rubicundulus
Amanita rubescens
Amanita franchetii
Amanita lividopallescens
Amanita crocea
Amanita vaginata
Agaricus urinascens
Lepiota clypeolaria
Lycoperdon perlatum
Mycena pura
Mycena rosea
Psathyrella candolleana
Scutellinia sp.
Helvella sp. (вероятно solitaria)
Fuligo septica
« Последна редакция: 23 Юни 2013, 19:26:28 от PavelN »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #28 -: 21 Юни 2013, 21:48:03 »
Cantharellus cinereus (Сив пачи крак) около корените на един габър. Наблизо, Leccinum albostipitatum издаващ присъствието на трепетлика.
« Последна редакция: 22 Юни 2013, 15:29:34 от PavelN »

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #29 -: 21 Юни 2013, 21:52:29 »
Xerocomus subtomentosus (Кадифена манатарка). В гората това беше най-честата манатарка. Имаше с различно оцветени и напукани шапки, но след разрязване резултатът винаги беше един и същ.

Facebook Comments