Автор Тема: "Тривиалните гъби"  (Прочетена 3016 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Palazov

• Гъбар
"Тривиалните гъби"
« -: 02 Април 2013, 19:30:44 »
Започвам с Laccaria affinis, това като поздрав и тест.
Тривиални, но красиви!

Неактивен Palazov

• Гъбар
Re: "Тривиалните гъби"
« Отговор #1 -: 02 Април 2013, 19:48:02 »
И още две зимни, от това което ми е под ръка:
Flammulina velutipes;
Pleurotus ostreatus.

Неактивен Palazov

• Гъбар
« Отговор #2 -: 02 Април 2013, 20:02:45 »
И още една още по-тривиална, Coprinus disseminatus....
Приключвам за днес.
Наздраве!

Неактивен Palazov

• Гъбар
« Отговор #3 -: 02 Април 2013, 20:45:31 »
Ето и ще две, които ми тровиха опредялянието им, та докато са ми под ръка:
-Tubaria conspersa  /тази я бях отнесъл в лакарийте?! и там я намерерих при прочистването им/
- Clitocybe odora / а пък тази ми трови живота от куп време, нито пуска спори, то Мърфи не спи, клатех я около хигрифорусите, а то бил триавиален клитоциб, но това е положението/.
Това всичко докато ми е е под ръка, щото разхвърлям ги по дисковете става трудно.

Неактивен Palazov

• Гъбар
« Отговор #4 -: 04 Април 2013, 22:45:18 »
Ето и Tubaria conspersa, нещо не мога да се ориентирам как да редактирам или допълна пост:

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #5 -: 05 Април 2013, 18:53:37 »
Много добри снимки! Редактирането става като натиснеш "Промени" торе отдясно на всяко твое мнение.

Намираш ли трудности в определянето на видове Laccaria и Tubaria?

Неактивен Palazov

• Гъбар
« Отговор #6 -: 05 Април 2013, 22:10:32 »
Благодаря за оценките на снимките!
Вече свиквам с навигацията във форума, но както на всякъде има последователности, които трябва да се спазват, общо взето грешки от недоглеждане или умора, но то само Господ прави нещата без грешка. ;)
"Намираш ли трудности в определянето на видове Laccaria и Tubaria?"
Знам ли, Laccaria един малък род, но много коварен за определяне, а пък мисля без микроскоп невъзможен, а и там е много мътно, от този род "най-лесни" са тортилис и аметистеа, поне има някаква връзка м/у макро и микро, но ми се струва, че не е добре изследван род или не подлежи на такова и най-подходящият в повечето случай е sp като видово наименование.
За тубариа-лакариа в случая имам обяснение, защото слагам всевъзможни имена на гъбите първоначално, това е обикновено късно вечерта след излет и съм много уморен, но аз си ги знам, а за тубариата просто нямам никакви впечаления, даже в момента без да гледам в архивите, не знам дали имам други от този род /имам положително, защотото не ми е непознат, но какво и що, не/
Има друг вариант за грешка, днес намерих един болетус в папката на аманита за 2012, но те са съседни букви и може да съм я пъхнал в чужда папка?!
Абе то грешки много, но този който не работи не греши.
Иначе имам доста сламки за различни родове и видове, включително и асемблирани от мен от различни източници и може да обненим инфо..
Поздрави и успех!!

Facebook Comments