Автор Тема: Helvella leucomelaena  (Прочетена 2200 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
Helvella leucomelaena
« -: 14 Март 2013, 18:41:53 »
През пролетта, наред с други гъби-аскомицети (като смръчкулите, дипленките и кериното ухо), расте и една гъба, която на пръв поглед изглежда като купичка върху почвата. При преглед по-отлблизо се забелязва едно слабо изразено пънче със слабо изразени ребра. Това пънче може лесно да се пропусне и да се оприличи гъбата погрешно към рода Peziza, както правих и аз преди. Пънчето е показателно за вид от род Helvella. Ако се погледне гъбата под микроскоп, формата на спорите също ще ни насочи към Helvella. Сиво-черният цвят по горните части на плодното тяло (и вътре в самата купичка), преминаващ в бяло в посока към пънчето е много типичен белег. Други белези, за които човек трябва да е нащрек: назъбеният ръб на купичката и финобрадавичестата външна повърхност. Напомням, че това е гъба от Червената книга.

Намерих екземплярите по-долу, които считам за Helvella leucomelaena. Заслужава си да се погледне гъбата и под микроскоп, но тази година съм решил да изчакам до пролетта за пресен материал. От моя опит, тази гъба расте под борове върху варовита почва. Намирал съм я там, където растат и други гъби, за които се знае, че имат афинитет варовика. Това са Sarcosphaera coronaria, Hygrophorus latitabundus и Entoloma incanum.

295-0

Трябва да се има предвид и един друг вид купичка от род Helvella, която също обича варовика, обаче расте в широколистни и особено в дъбови гори. Изглежда малко по-различно и е с по-топъл, кафяв цвят. Има изразени и красиви разклоняващи се ребра, които преминават от пънчето върху външната повърхност на купичката.

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
Re: Helvella leucomelaena
« Отговор #1 -: 26 Март 2013, 16:35:16 »
Хубава находка, Павка! Изсуши материал, ще се измикроскопира и ще се потвърди определянето, надявам се.

Неактивен DimiturVelin

• Гъбар
« Отговор #2 -: 29 Март 2013, 04:37:10 »

А, за тази? Гледам няма разклонени ръбове, външната повърхност е "пъпчива". Има материал, само да искате, пращам за микроскопиране. Намерена под хвойна. Да пращам ли материал, Борисе, или оставаме на Helvella acetabulum?

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #3 -: 29 Март 2013, 12:43:00 »
Да, да, запази материал, Димитре. По принцип от всички аскомицети е много важно да се пази материал, защото те се определят изключително по микроскопски белези.

el modo

• Гост
« Отговор #4 -: 15 Април 2013, 01:07:58 »
Тук бих се включила и аз...Това са снимки от днес,само ги намалила,без да имам възможност да ги обработя.

el modo

• Гост
« Отговор #5 -: 15 Април 2013, 01:11:01 »
И още малко..Ножката е за да се добие представа за размера..:) ;D

el modo

• Гост
« Отговор #6 -: 15 Април 2013, 01:15:28 »
Имам подозрения,че снимка 282  не е нито acetabulum,нито leucomelaena..Би било интересно да се разбере..Материал съм запазила от всички и е на разположение.
« Последна редакция: 16 Април 2013, 08:43:01 от el modo »

el modo

• Гост
« Отговор #7 -: 09 Август 2013, 21:53:54 »
Сега вече знам,че всички с изключение на  0282 и 0285 са acetabulum. Другите две са H.solitaria,sin. Helvella queletii  8)

Facebook Comments