Автор Тема: Жълто Hygrocybe с молба за идентификация  (Прочетена 2013 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
Тези снимки са направени през есента на 2010 г. над с.Железница (София). Предвид дискусията в групата във Фейсбук за жълтите конусообразни Хигроцибета, моля, помогнете и за тези гъби. Прилича ми на Hygrocybe persistens. Не е ли persistens синоним на acutoconica?
« Последна редакция: 31 Януари 2013, 10:14:30 от aleksandar »

Неактивен Valyo

• Гъбар
    • Гъбарите
Re: Жълто Hygrocybe с молба за идентификация
« Отговор #1 -: 31 Януари 2013, 15:29:17 »
Сашо, струва ми се че става въпрос за вид, близък до Hygrocybe conica (Чернееща черешова гъба). Този вид има няколко вариетета, обединени от почерняването на пънчето и шапката при зрелите екземпляри. На третата снимка ми се струва, че пънчето на една от гъбите е в "почерняващия" стадий, или се лъжа?

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2013, 18:07:54 »
Аз съм съгласен с предположението на Вальо. Този вид показва разнообразие от цветове, но по почерняването се разпознава лесно.

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
« Отговор #3 -: 01 Февруари 2013, 20:34:14 »
Благодаря на Вальо и Павел за помощта при идентификацията ! В последните дни прочетох всичко написано в Групата за жълтите хидроцибета, най вече от Павката. С молба за повтаряне или разширяване на темата във форума предлагам още две снимки. Направени са пролетта на 2011 г. на малка полянка сред дъбова гора, южно от с.Дреново. Бяхме заедно с Павката и той ги определи като Hygrocybe persitens. Правилно ли съм записал името? Установих, че в сайта манатарка.орг  страница за този вид не е отворена.

Неактивен Scleroderma

• Гъбар
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2013, 21:02:07 »
Сашо, струва ми се че става въпрос за вид, близък до Hygrocybe conica (Чернееща черешова гъба). Този вид има няколко вариетета, обединени от почерняването на пънчето и шапката при зрелите екземпляри. На третата снимка ми се струва, че пънчето на една от гъбите е в "почерняващия" стадий, или се лъжа?
Съгласен с Вальо и Павката - от кръга на H. conica е. Това може би трябва да е H. conica var. chloroides, който е изцяло жълт.

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #5 -: 02 Февруари 2013, 19:08:51 »
В момента подготвям една статия за Hygrocybe. На мен лично темата ми е много интересна и се надявам, че и вас ще ви запали. За второто Hygrocybe на Сашо мога да кажа, че това е някой от вариететите на H. acutoconica, които според Boertmann са два: acutoconica и konradii. В литературата се срещат различни други епитети като H. persistens и H. langei които обаче сега се считат за H. acutoconica.

Facebook Comments