Автор Тема: Hygrophorus или нещо друго?  (Прочетена 1500 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
Hygrophorus или нещо друго?
« -: 22 Януари 2013, 12:48:10 »
Здравейте! Тази гъба снимах на 3 юни 2012 г. на една подгизнала с вода ливада близо до село Осоица. Не съм я виждал до този момент. Помогнете с определянето й, моля!

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
Re: Hygrophorus или нещо друго?
« Отговор #1 -: 24 Януари 2013, 15:09:40 »
Според мен става въпрос за следната гъба - Lepista sordida.

Неактивен aleksandar

• Модератор
  • Гъбар
« Отговор #2 -: 24 Януари 2013, 20:16:36 »
Благодаря, Павка! Не съм срещал досега тази гъба. Малко съм изненадан, че принадлежи към рода Lepista. Като сравнявам с плодните тела на L.nuda и  L.personata, тези от снимките бяха доста по-различни - шипката им беше лъскава, подобна на восъчна, крехка (ломът им беше по-различен). На една от книгите описват шапката на L.sordida като "surface smooth, dull silky, hygrophananous". Може би това описание е подходящо и за гъбите от снимките?

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #3 -: 25 Януари 2013, 23:25:26 »
Мисля че да. Особено важи думата hygrophanous, свойство което е изявено и на снимките ти.

Не съм сигурен дали се превежда хигрофанова или хигрофанна, тук трябва да се изкаже специалист като Борис. Това свойства се изразява с променящ се външен вид на шапката спрямо количеството на вода в гъбата. Когато е суха, гъбата е матова, лъскава и с по-различен цвят в сравнение с когато е влажна. Когато е влажна се проявява и известна транспарентност на шапката. Твоите гъби са влажни и това е видимо.

Някои други типично hygrophanous гъби, за които се сещам са: Collybia butyracea, Laccaria laccata, Calcoybe carnea, Lepista nuda, Marasmius oreades, Mycena pura и Mycena rosea.

Неактивен Karlovo

• Гъбар
    • http://lambo.blog.bg/
« Отговор #4 -: 26 Януари 2013, 15:45:37 »
А може ли овлажнена Mycena pura, да се сбърка със суха Mycena rosea ?

Неактивен PavelN

• Админ
  • Гъбар
« Отговор #5 -: 26 Януари 2013, 21:36:28 »
Разбира се, но зависи и от натрупания опит. Mycena pura (Ряповка) е изключително променлива.

Facebook Comments